Pierwsza wizyta u psychologa

Co warto wiedzieć przed pierwszym spotkaniem z psychoterapeutą?

Sesje psychoterapeutyczne odbywają się przeważnie raz w tygodniu. Staramy się, by nasi Pacjenci czuli się u nas swobodnie. Są wygodne fotele, terapeuta zaproponuję Ci coś do picia.

Pierwsza sesja jest w całości poświęcona diagnozie problemu, z którym trafiasz do gabinetu, a także ustaleniu, czy psychoterapia jest w takiej sytuacji najlepszą formą pomocy. Jest miejsce na wstępne określenie celów pracy, odpowiedź na Twoje ewentualne pytania, oraz zdecydowanie się na dalszą wspólną pracę.

Gabinety znajdują się w prywatnym mieszkaniu, na pierwszym piętrze. Wewnątrz jest poczekalnia, ale niezbyt duża, dlatego prosimy przyjdź punktualnie i nie wcześniej niż 5 minut przed umówionym spotkaniem. Jeśli spotkanie było umówione z wyprzedzeniem, to terapeuta może wysłać Ci smsa z prośbą o potwierdzenie obecności.

Większość naszych terapeutów w obecnej sytuacji pracuje również online. Jeśli preferujesz taką formę spotkań, wybrany terapeuta poinformuje Cię dokładnie o technicznych stronach spotkania. W takiej sytuacji zadbaj o własny komfort, wygodne miejsce i coś do picia, a także o dobre łącze internetowe i o to żeby nikt ani nic nie przeszkadzało Ci w spotkaniu.

Sesje, niezależnie od formy, przeważnie trwają 50 minut (jeśli będzie inaczej, Twój terapeuta poinformuje Cię o tym), ale nie martw się – to nasze zadanie, by pilnować czasu.

Każdy z naszych terapeutów indywidualnie ustala zasady dotyczące płatności za sesje i odwoływania spotkań. O szczegółach poinformuje Cię podczas umawiania się na wizycie lub pierwszego spotkania. Na Twoje życzenie terapeuta może wystawić fakturę.

Na pierwszej sesji terapeuta poprosi również o podpisanie zgody na przechowywanie danych osobowych (RODO). Dane, jakie przechowuje to imię, nazwisko i numer telefonu potrzebne do umawiania spotkań oraz ewentualne dane do faktury.

Nie martw się – wszelkie informacje, jakie powierzasz swojemu terapeucie, są u niego bezpieczne. Oprócz ustawy o ochronie danych osobowych obowiązuje nas również tajemnica zawodowa, podobna do lekarskiej, a to oznacza, że terapeuta nikomu nie zdradza treści, którymi dzielisz się z nim podczas spotkania. Tajemnica obejmuje także samą Twoją obecność w gabinecie.

Być może trafiła do Ciebie informacja, że psychoterapeuta powinien pracować pod superwizją. My również mamy swoich superwizorów. Oznacza to, że korzystamy z pomocy i wiedzy bardziej doświadczonych terapeutów, którzy skończyli odpowiednie szkolenie i mają za sobą tysiące godzin z Pacjentami. Superwizja ma na celu monitorowanie naszej pracy i pilnowanie, czy prowadzimy psychoterapię w sposób optymalny. Regularnie spotykamy się także w zespole Dobrego Miejsca, by uczyć się od siebie i wymieniać doświadczeniami.

Mam nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na większość wstępnych pytań, ale gdyby jakieś jeszcze przyszły Ci do głowy, to wybrany terapeuta chętnie na nie odpowie przy umawianiu wizyty lub podczas pierwszego spotkania.

Zespół Dobrego Miejsca

psycholog kraków pierwsze spotkanie z psychologiem