Leczenie depresji

Depresja to zaburzenie nastroju. Przyczyny depresji nie są do końca określone. Może to być wyjątkowo dramatyczne wydarzenie w naszym życiu, doświadczenie poważnej straty lub wielu nakładających się na siebie strat. Może też być efektem zaburzeń hormonalnych, pewnej podatności genetycznej czy też efekt stosowania niektórych substancji i leków. Niekiedy depresja pojawia się znikąd i sami nie potrafimy wyjaśnić przyczyn naszego stanu. W każdym jednak przypadku, kiedy pojawią się objawy depresji, należy podjąć niezbędne leczenie.

Objawy depresji

Pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić to obniżenie nastroju, smutek, apatia, niemożność przeżywania zdarzeń w sposób radosny oraz ciągle towarzyszące przygnębienie. Niekiedy pojawia się drażliwość. Częstym objawem jest zaburzony rytm snu i aktywności – osoby chore na depresję śpią przez całe dnie lub wręcz przeciwnie, nie są w stanie zasnąć wieczorem lub wybudzają się nad ranem. Trudno im zmobilizować się do wykonywania najprostszych nawet czynności. Odczuwają brak lub wzmożony apetyt. W miarę rozwoju depresji pojawiają się kłopoty z pamięcią i koncentracją: trudno sobie coś przypomnieć, zapamiętać nowe informacje, skupić się na czymś. Wszystkie te objawy coraz bardziej utrudniają codzienne funkcjonowanie. Depresja może mieć różne nasilenie – nastrój może się wahać lub być ciągle obniżony. Bardzo ważnym sygnałem alarmowym są powracające myśli rezygnacyjne (typu: lepiej by było, gdyby mnie nie było) lub samobójcze.

Jak leczyć depresję?

Leczenie głębokiej depresji jest najskuteczniejsze, gdy łączymy psychoterapię z farmakoterapią. W Krakowie, gdzie znajduje się nasz gabinet, profesjonalni psychologowie pomogą w wyjściu z tego stanu – określą, na ile jest poważny, oraz czy trzeba włączyć leki. Zaproponują sprawdzone sposoby na poprawę samopoczucia i zapobieganie nawrotom – choć trzeba się nastawić, że efekt nie będzie natychmiastowy.

Łagodne formy depresji lub chronicznie obniżonego nastroju (dystymii) leczymy metodami niefarmakologicznymi, bardzo ważna jest wśród nich aktywność fizyczna. Sprawia ona, że w naszym organizmie produkowana jest serotonina oraz endorfiny, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Ponieważ depresja sprawia, że czujemy się odizolowani od innych ludzi, jedną ze sprawdzonych i zalecanych metod są kontakty z bliskimi nam osobami. Ostatnio bardzo popularne i naukowo potwierdzone jest trenowanie uważności (tzw. mindfulness), zwłaszcza przy nawrotach obniżonego nastroju. Domowymi sposobami na depresję mogą okazać się też zioła. Za łagodzące objawy depresji uznaje się dziurawiec zwyczajny, miłorząb japoński, a także zwykłą czekoladę. W poważniejszych przypadkach niezbędna będzie psychoterapia oraz leki, które pozwolą nam poprawić nastrój i tym samym zmobilizować się do wykonywania codziennych obowiązków oraz prac. Niestety działanie leków nie jest natychmiastowe - trzeba je stosować około 4 tygodni by odczuć poprawę. Oddziaływanie psychoterapii może być nawet dłuższe, ale jej efekt jest trwalszy. Pamiętajmy, aby nie ignorować objawów u siebie oraz bliskich nam osób. Depresja to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Zapraszamy na konsultację z psychologiem w naszym gabinecie przy ulicy Różanej w Krakowie.

Psycholog Anna Czerwińska

leczenie depresji kraków