Coaching - Fakty i Mity

Coaching to ostatnio coraz bardziej popularne słowo. Wszyscy słyszeli, każdy wie o co chodzi, ale czy rzeczywiście tak jest? Spora część ludzi uważa, że coaching to czary mary, spotkanie z kimś kto powie co i jak zrobić w życiu: jak osiągnąć cel, jak zmienić życie, jak schudnąć, jak nauczyć się języka obcego, jak zarządzać firmą, jak byś świetnym team liderem, jak zarządzać czasem, jak pokonać lenistwo, jak przebiec maraton, jak poznać idealnego partnera, jak mieć idealny związek… Często coaching kojarzony jest z popularnym hasłem: “Jesteś zwycięzcą”, Słychać też takie głosy: - “Idź do coacha, on Ci powie co robić.“ Otóż nie.

Coach nie powie Ci co robić bo nie jest jasnowidzem, nie jest też mentorem, ale przede wszystkim nie jest Tobą, a to w Tobie siedzą odpowiedzi na wszystkie te pytania. W Tobie, bo Ty jak nikt inny znasz siebie, czasami tylko potrzebujesz wsparcia aby sobie to wszystko poukładać, albo spojrzeć na siebie zupełnie z innej, dotąd nieznanej Ci perspektywy.

Nikt nie wie o Tobie więcej niż Ty sam.

Wszystkie wspomnienia przechowywane są w Twojej głowie i często determinują to, co myślisz o sobie, w co wierzysz i w jaki sposób działasz, dlatego Ty jesteś najlepszym ekspertem w swoim życiu!

Cały proces coachingu najbardziej obrazowo można przedstawić tak, że jest to wspólna podróż coacha i klienta z punktu A, w którym klient obecnie się znajduje do punktu B w którym chciałby być.

W takim razie po co jest coach?

Coach to towarzysz podróży, który posiada i stosuje różne narzędzia. Zadając odpowiednie pytania, motywuje Cię do odkrywania siebie, swoich zasobów, możliwości, kreatywności, nowych pomysłów i rozwiązań, aby cel który chcesz osiągnąć stał się rzeczywistością. Chodzi o sprawdzanie różnych możliwości, rozwiązań, sposobów realizacji i dostosowaniu ich do Twoich potrzeb, w zgodzie z wartościami, którymi kierujesz się na co dzień. Pomoże Ci on w odkryciu siebie, w realizacji Twoich, pragnień, w osiągnięciu celu, który jest Twoim marzeniem.

Zadaniem coacha jest przede wszystkim zadawanie pytań, tak aby zaprowadzić Cię w obszary swoich działań i myśli, których do tej pory nie brałeś pod uwagę. Z reguły jest tak, że wiesz co zrobić, ale nie wiesz jak, bo nie masz odwagi by wykonać pierwszy krok.

Pytania powinny być zadawana w taki sposób aby nie sugerowały rozwiązania, nie były zawiłe, nie mogą też być naprowadzające.

Pytania stawiane w procesie coachingu dodają wiary we własne możliwości, cały czas bazując na zasobach, które każdy posiada. Często jednak o nich nie wie, lub nie potrafi wykorzystać ich we właściwy sposób aby osiągnąć upragniony cel.

Coach pracujący zgodnie z etyką tego zawodu tj standardami kodeksu pracy coacha rekomendowanymi przez Izbę Coachingu nie może nic doradzać, nic sugerowac, nie może patrzeć na temat przez pryzmat swoich doświadczeń, nie może pouczać.

Głównym założeniem coachingu jest to, że to Ty posiadasz w sobie wszystko czego potrzebujesz aby rozwiązać problem, aby zacząć działać, uczyć się, odkryć to co do tej pory jest w Tobie nieznane i wykorzystać w najbardziej pożądany dla Ciebie sposób.

Cały proces coachingu trwa od kilku do wielu spotkań, często rozłożonych w czasie. Zależy to od złożoności celu, nad którym pracuje klient, jego zaangażowania. Bywa, że jest podzielony na mniejsze kawałki (cele), które sumarycznie pracują na osiągnięcie czasem naprawdę sporych wyzwań.

To sprawia, że trudno precyzyjnie określić długość jego trwania, gdyż za każdym razem jest to sprawa bardzo indywidualna.

Magdalena Krakowska

leczenie depresji kraków